mimar kayseri gökhan yaba banyo yenilenmesi
eski ev yenilendi
ev yenilerken salon tasarımı
mutfak tasarımı yaparken alandan kazanmak

MK Evi

Şubat 2016
Melikgazi, Kayseri, Türkiye

Kayseri Erciyes Evler Mahallesi Irmak Sitesinde artık işlevini neredeyse tamamen yitirmiş olan ev yeniden tasarlandı

Değişim Göz Kamaştırdı

Bütün ev yeni baştan tasarlandı. Hem tesisatlar hem de iç dekorasyon en baştan düzenlendi. Konutun yeni sahiplerinin, yaşam şekillerine en uygun hale getirildi.

Dairenin zemin ve duvarları düzeltilerek daha kullanışlı bir yapı elde edildi. Daha önce kullanılan ve zamanla artık işlevini neredeyse tamamen yitirmiş olan kapı ve pencere doğramaları yenilendi.

Salon için kullanılmaya pek uygun olmayan küçük balkon kapatılarak kış bahçesi haline getirildi. Böylece salonun oturma alanı içinde, kendi şeffaf sınırları olan bir alan elde edilmiş oldu. pencerelerin boyları artırılarak mekan ferahlatıldı.

Girişte vestiyer için alçıpan duvarla özel bir bölüm oluşturuldu. Bu bölüm; hem vestiyeri tanımlayan, hem de misafir wc sini girişten koparan bir durum oluşturdu.

Mutfaktaki alan ve tezgah yetersizliği dairenin büyük sorunlarından biriydi. Bunun için mutfak içerisindeki balkon komple iki parça sürgülü cam sistemle kapatıldı. Böylece hem istenildiğinde sürgülü cam açılarak balkon gibi kullanılabilecek, hem de mutfak masası ve geniş tezgah mutfak içinde rahatca yerleştirilebilecekti.

Dairenin gündelik yaşam odasında istenildiğinde bir kaç farklı şekilde kullanılabilecek tarzda kullanım alanları oluşturuldu.

Dairenin girişten itibaren rutin ve birbirinden bağımsız duran tavan planları ahşap, alçıpan ve aydınlatmalarla birlikte yönlendiren ve mekanı yansıtacak şekilde yeniden tasarlandı.

Yatak odasında giyinme odası olmamasına rağmen bölüm olarak ayrılan bir plan oluşturuldu. Yatak için duvardan tavana devam eden ve duvar kağıtlarıyla desteklenen bir platform kurgulandı.

Daireyi kullanacak kişilerin banyoda istedikleri hamam konsepti, modern malzemeler ve mobilya seçimleriyle eskiyi hatırlatan ama yeniliğini hep koruyacak bir tarzla oluşturuldu.